Komunitní služby

     Domov Háj poskytuje celoroční pobytovou formu sociální služby také v podobě komunitního bydlení. Ve Světlé nad Sázavou máme registrována 2 místa poskytování služby, a to:

     Komunitní bydlení, Haškova  692, Světlá nad Sázavou 582 91

     Komunitní bydlení, Pplk. Hradeckého 1067, Světlá nad Sázavou 582 91

     Každé bydlení má kapacitu 6 osob.

Nabízíme k prodeji výrobky z prací našich klientů

     V případě, že byste měli o některý z našich výrobků zájem, můžete nás kontaktovat e-mailem sormova@domovhaj.cz, nebo telefonicky 733 624 181. Výrobky můžeme též přizpůsobit vašemu přání (například barvu, či vzor). Koupí výrobků podpoříte naší dílnu. Výrobky z naší dílny najdete pod odkazem -  Výrobky, prodej.

 

Služba komunitního bydlení

     S náležitou podporou pracovníků mohou lidé s postižením žít mezi námi  v  běžné domácnosti, převzít odpovědnost za svůj život a zvládat péči o sebe a domácnost tak, jak to dělají ti, kteří nejsou uživateli sociální služby.
     Život v tomto typu bydlení se neliší od života v běžné domácnosti. Uživatelé se zapojují do všech domácích prací dle míry svých schopností a dovedností. Účastní se nákupů, vaření, mytí nádobí, úklidu, praní, žehlení. Pomoc a podporu v komunitním bydlení uživatelům poskytují pracovníci formou asistence.
     Uživatelé, kteří nechodí do zaměstnání, navštěvují každý den dílnu, kde se věnují rukodělným činnostem (např. vyšívání, výroba šperků z korálků, mýdel), práci s textilem (výroba textilních šperků, tašek), pletení košíků, keramice, práci se dřevem. Výrobky pak máme možnost prodávat na pravidelných farmářských trzích.                                

     Daří se nám v maximální možné míře využívat veřejných služeb a institucí ve Světlé nad Sázavou – všichni uživatelé mají v místě trvalý pobyt, všichni zde mají praktického lékaře.
     Naším cílem je přirozeně zapojovat uživatele do místního společenství. Spolupracujeme s Místní agendou 21 a zapojujeme se do akcí pro veřejnost (např. na Městskou drakiádu si uživatelé připravují workshop pro účastníky akce), pravidelně se účastníme farmářských trhů. Jednou za rok pořádáme u našeho "domečku" Zahradní slavnost, při které mohou sousedé a přátelé poznat, jak se žije v komunitním bydlení a společně s uživateli se pobavit.
     Pravidelně navštěvujeme kulturní a společenské akce ve Světlé nad Sázavou (plesy, Masopustní průvod, Světový běh Harmonie, výstavy v galerii Na půdě) i v okolí (Michalův statek v Pohledi).
     Naši uživatelé pravidelně navštěvují místní knihovnu a jeden též chodí do kostela, je navázána spolupráce s farností.

 

Historie a popis objektu "Haškova 692"

    Jedná se o rodinný domek ze 70. let 20. století v majetku Kraje Vysočina, který byl využíván Integrovanou střední školou. Je umístěn na vyvýšeném místě nad řekou Sázavou v klidné lokalitě, ale zároveň blízko centra města.
    V roce 2009 byl rodinný dům nabídnut našemu zařízení jako vhodný objekt pro zřízení chráněného či komunitního bydlení. Byl vypracován projekt na jeho rekonstrukci a přestavbu, která v roce 2011 proběhla z finančních prostředků Kraje Vysočina.

    V zrekonstruovaném domku od června 2012 bydlí 6 našich uživatelů, dvě ženy a čtyři muži, ve 4 jednolůžkových a jednom dvoulůžkovém pokoji. Uživatelé mají společnou kuchyňku s jídelnou a obývacím pokojem, dále 2 sociální zařízení, 2 koupelny, prádelnu, sušárnu a dílnu se samostatným vchodem. Přízemí objektu je bezbariérové včetně vstupu do domu. V domě je i zázemí pro personál (malá kancelář a sociální zařízení) a garáž. K domu přísluší středně velká zahrada.