Přijďte k nám na návštěvu

Pozvání na návštěvu dostáváme často, ale pozvání na návštěvu, na které si namalujete židli, se tak často neopakuje. Tento originální nápad dostali pracovníci Domova Háj v Ledči nad Sázavou a k pozvání na návštěvu připojili dovětek Přijďte se k nám posadit.
 

Akce se uskutečnila ve středu 5. října a zúčastnilo se jí cca 50 účastníků. Do Domova Háj přijeli na návštěvu uživatelé Domova ze Zboží, Domova Jeřabina, Sociálního centra Světlá nad Sázavou, Centra sociálních služeb Barborka a Centra sociálních služeb Petrklíč. Domácí organizaci zastupovala skupina uživatelů Domova Háj a Komunitního bydlení ve Světlé nad Sázavou.

Každá skupina dostala k dispozici jednu dřevěnou židli, která byla pro všechny stejně natřená na žlutou barvu a soutěžní družstva měla za úkol tuto židli libovolným způsobem namalovat. Porota neměla vůbec lehkou úlohu, protože každá židle byla něčím zajímavá a originální. Hodnotil se celkový dojem, výtvarné zpracování a originalita výtvoru.

Na prvním místě skončila židlička namalovaná uživateli Centra sociálních služeb Petrklíč, kteří svojí židličku pomalovali slunečnicemi. Druhé místo získala židlička Domova Jeřabina s vtipně nakreslenou kočkou ze všech stran. Uživatelé komunitního bydlení Háj obsadili třetí příčku s domečky, do kterých se budou za pár let stěhovat všichni obyvatelé Domova Háj v rámci procesu transformace sociálních služeb.

Originální nápad měli uživatelé Sociálního centra ve Světlé nad Sázavou, kteří na svoji židličku namalovali hru Člověče nezlob se i s nápisem Člověče nezlob se, my Tě taky nezlobíme. Židličku z Domova ve Zboží ozdobil krásný šnek, z Centra Barborka to bylo sluníčko a domácí z Domova Háj namalovali povedeného anděla.

Všechny výtvory budou zatím vystaveny v kavárně Kovárna v Ledči nad Sázavou, kde si je může prohlédnout široká veřejnost. Následně na to poputují židličky na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde se v příštím roce uskuteční výstava s názvem Přijďte k nám na návštěvu.

Celý den se v Domově Háj konal den otevřených dveří a všichni návštěvníci si mohli prohlédnout celý domov i s přilehlým areálem venku, opékaly se buřty, hrálo se na kytaru, vydlabávaly se podzimní dýně a o zábavu bylo postaráno po celý den. Všem pracovníkům organizace patří velký dík za skvělou organizaci dne. Všichni návštěvníci byli velmi spokojeni a pořadatelé už plánují další podobnou aktivitu.

Přijďte k nám na návštěvu je název dlouhodobého projektu, který zahrnuje řadu mezigeneračních setkání a aktivit uživatelů zařízení sociálních služeb, dětí z dětských domovů a škol. Celý projekt vyvrcholí v květnu příštího roku stejnojmennou výstavou, která se uskuteční v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě.

Mgr. Táňa Křížová, oddělení sociální správy odboru sociálních věcí Kraje Vysočina